Nov 17

Genetická identifikace zvířat – psů

Různé akreditované laboratoře nabízejí různá genetická vyšetření a za různou cenu. Každý chovatel a majitel krycího psa si musí sám rozhodnout, která vyšetření svému pudlovi nechá udělat a hlavně, která jsou pro něj užitečná. Pro chov pudlů, kteří jak víme, jsou zatížení dědičnou nemocí očí – PRA, necháváme geneticky vyšetřit gen PRcd . Ze zápisu genetického vyšetření se dozvíme zda je pudl zdravý – obě alely zdravé, nebo je přenašeč, jedna alela zdravá a druhá  mutovaná a krýt lze jen se zdravým jedincem, nebo že obě alely má mutované a tudíž k chovu nevhodný.

STR genotypizace (Short Tandem Repeats)

Pro určení genetického profilu, používaného pro určení paternity (otcovství), vnitrodruhové příbuznosti nebo identifikaci organismu lze v řadě případů použít tzv. STR oblastí na chromozomech, jejichž sekvence je natolik jedinečná, že umožňuje jednoznačně identifikovat jedince na jejich základě. STR analýza se nejčastěji provádí pro psy, STR analýza pracuje s určitou minimální chybovostí, což je dáno technickými možnostmi testu a jeho biologickými limitacemi.

ČMKU po zaslání kopie tohoto genetického vyšetření zaregistruje DNA  Profile Certified do průkazu původu a naletí hologram. nálepku. Pokud budou mít ověřenou DNA oba patrneři dostanou nálepku i potomci.

 

Význam genetické identifikace zvířat

Genetická identifikace zvířat je významným a spolehlivým pomocníkem při určování identity konkrétního zvířete a jeho příbuznosti v rámci druhu či plemene. Lze jí využít zejména při ověřování paternity, v rámci chovných a plemenářských programů, při záchraně ohrožených druhů zvířat atd. Vzhledem k univerzální použitelnosti, spolehlivosti a zvyšující se dostupnosti lze proto očekávat její široké uplatnění.

zdroj: admin,Vemodia,a.s.
Feb 10

Fuj! To je jedovaté!

Člověk až nevěří, co všechno je pro naše miláčky jedovaté, a na co si musíme dát pozor, aby nesežrali nebo se nenadýchali. Tak například:

Opravdu je známo mnoho případů otrav psů po pozření, či nadýchaní nebezpečných látek. Podívejte se na stránky VETTOXu a pořádně si přečtěte na co si dát pozor. Jde z toho hlava kolem… A kdyby se to náhodou stalo jsou zde rady, jak se zachovat v takové nemilé situaci.

Dec 30

Člověk je v podstatě pudl!

Doktok Venter přišel na to, co my, pudlaři,  víme už dávno a bez rozebírání genomu, nebo ne? A bez nadsázky – vděčíme mu za výzkum, který pomáhá lidem i našim pudlům.

Člověk je v podstatě pudl!

V nejnovějším vydání časopisu Science zveřejnil světoznámý americký genetik Craig Venter (56), že zmapoval celý genom psa. Zjistil, že genetický materiál samečka pudla je ze čtvrtiny shodný s člověkem.

Není divu, že pes je nejlepší přítel člověka. Světoznámý americký genetik Craig Venter (56), který jako první rozluštil dědičné znaky člověka, přichází nyní s bombastickým objevem. Člověk je vlastně pudl. A své tvrzení dokládá čísly: Podle srovnání DNA se shodovalo na 75 procent předložených příkladů. V nejnovějším vydání časopisu Science zveřejnil Venter s týmem kolegů, že zmapovali celý genom psa. Vybrali si obecně oblíbenou rasu, královského pudla, také z toho důvodu, že tato rasa patří ze všech 400 k těm nejinteligentnějším. Zjistili, že genetický materiál samečka pudla je ze čtvrtiny shodný s člověkem. DNA kód pudla je se 2,4 miliardy genů téměř stejně velký jako genetický kód člověka, který jich má 2,9 miliardy. Zřetelný rozdíl je například v tom, že pes disponuje podstatně větším počtem čichových genů než člověk. Další indicií pro jeho tvrzení je fakt, že pudl má stejně jako člověk 360 dědičných nemocí. Oba druhy se však liší například počtem chromozomů, jichž má pes na rozdíl od 46 lidských sedmdesát osm. Z hlediska evoluce podobnost značí, že se člověk a pes vydělili od společného předka mnohem později než myš. Ta má dvakrát méně společného jak s člověkem, tak s pudlem, než mají oba vzájemně.

Článek zveřejněn: 17.10.2005

 

Nov 18

Zdravotní pomůcka nebo …?

Hot Doll: první sexuální hračka pro nadržené či dominantní psy

Máte doma psa či fenu, kteří jsou neustále zavěšeni na vaší noze, kopulují na polštářku nebo na hračkách? Tak  zrovna pro takto nadržené psy je nyní na trhu psí společnice Hot Doll!

Je to Francouzka, je z polyethylenu, odolná vůči UV záření a je kompletně recyklovatelná. Je tak pevná, že unese váhu psa do velikosti 46 cm v kohoutku. Po “akci” ji   otvůrek pod ocáskem omyjete teplou vodou se saponátem a necháte oschnout.

Zatím je sice jenom bílá nebo černá, ale možná, že časem bude i v rase a s troškou srsti …

Takže, pokud chcete svému mazlíčkovi udělat radost a obětujete 399 eur – vánoce se blíží.

 

Výchova, kastrace nebo hračka?

Je mnoho názorů na chování velmi dominantních psů a fen. Pomůže intenzívní trénink (nesmíš, nedělej, fuj je to!) a neustálé zaměstnání pro psa? Ano, ale to znamená věnovat  takovému psovi každý den dost času, což při více psech v domácnosti a při pracovním zatížení je dost náročné. Důslednou výchovou? Ano, taky možnost, i když stejný problém při více psech, nechat jej ve smečce jeho přirozenému chování? Taky to leze na nervy, když skáče a neustále obtěžuje ostatní psy. Kastrace? Radikální a ne vždy pomůže. Hračku? No, je na vás, co si vyberete. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Zdroj: idnes)