Aktivita s pudly

 

Duben 2014
P Ú S Č P S N
« Bře    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Najdete nás na Facebooku

Návštěvy

Básničky Jiřího Žáčka

Psí služba

Hafany to baví-
Ve dne v noci venčit pány, aby byli zdraví.

Reklamní říkadlo 1

Haf a haf a hafani
Mají srdce na dlani.

Nad hafany prostě není,
Vyléčí vás z odcizení.

Naučí vás milovat
Silou mnoha kilowatt.

Zdraví

Poporodní eklampsie

Tolik obávané onemocnění nastává po porodu feny a vychází jak z nedostatku minerálních látek během krytí, březosti i po porodu, tak jsou na vině genetické vlivy. Vědci uvádějí i vliv hormonů příštítných tělísek. Každopádně i když je původ onemocnění složitý a není ještě úplně objasněn, léčba injekční aplikací preparátů obsahující především vápník je velmi efektivní a hlavně s téměř okamžitým účinkem.

Jak se eklampsie pozná?

 První příznaky lze klidně přehlédnout: lehké záškuby končetin, lehké cvakání zubů, neklid feny, svědění na hlavě, nejí, je malátná a slabá. Řeknete si – je po porodu, ale už toto stádium vyžaduje veterinární ošetření! Další příznaky: fena má zrychlený puls, sípe a má zvýšenou teplotu. Leží na boku s nataženými nohami a jsou vidět záškuby svalů. Pořád kojí a tím svůj stav zhoršuje, protože kojení umocňuje zvýšené vylučování hlavně vápníku. I v tomto stádiu ještě je léčba efektivní – pokud je nasazena včas. Zanedbá – li se, dojde k ochrnutí dýchacího a srdečního svalu a fena umírá.

Jak dlouho trvá?

Délku trvání eklampsie nelze striktně vymezit, je to individuální, může trvat několik hodin i několik dní. Předcházet tomuto onemocnění lze vyváženou stravou s dostatkem minerálních látek a vitamínů. Ale pozor, výzkum ukazuje, že zvýsený přísun především vápníku a fosforu těsně před porodem má spíše negativní účinek na metabolismus. Doporučuje se pět dní před porodem intenzívní podávání přerušit a pokračovat po porodu.

Comments are closed.