Aktivita s pudly

 

Srpen 2014
P Ú S Č P S N
« Čvc    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najdete nás na Facebooku

Návštěvy

Vtip

Ptá se dcera matky:
"Mami, mám se vdát nebo si pořídit psa?"
"No, to záleží na tom, jestli chceš mít posraný koberec, nebo celý život!", odpoví matka.

Zdraví

Poporodní eklampsie

Tolik obávané onemocnění nastává po porodu feny a vychází jak z nedostatku minerálních látek během krytí, březosti i po porodu, tak jsou na vině genetické vlivy. Vědci uvádějí i vliv hormonů příštítných tělísek. Každopádně i když je původ onemocnění složitý a není ještě úplně objasněn, léčba injekční aplikací preparátů obsahující především vápník je velmi efektivní a hlavně s téměř okamžitým účinkem.

Jak se eklampsie pozná?

 První příznaky lze klidně přehlédnout: lehké záškuby končetin, lehké cvakání zubů, neklid feny, svědění na hlavě, nejí, je malátná a slabá. Řeknete si – je po porodu, ale už toto stádium vyžaduje veterinární ošetření! Další příznaky: fena má zrychlený puls, sípe a má zvýšenou teplotu. Leží na boku s nataženými nohami a jsou vidět záškuby svalů. Pořád kojí a tím svůj stav zhoršuje, protože kojení umocňuje zvýšené vylučování hlavně vápníku. I v tomto stádiu ještě je léčba efektivní – pokud je nasazena včas. Zanedbá – li se, dojde k ochrnutí dýchacího a srdečního svalu a fena umírá.

Jak dlouho trvá?

Délku trvání eklampsie nelze striktně vymezit, je to individuální, může trvat několik hodin i několik dní. Předcházet tomuto onemocnění lze vyváženou stravou s dostatkem minerálních látek a vitamínů. Ale pozor, výzkum ukazuje, že zvýsený přísun především vápníku a fosforu těsně před porodem má spíše negativní účinek na metabolismus. Doporučuje se pět dní před porodem intenzívní podávání přerušit a pokračovat po porodu.

Comments are closed.