Člověk je v podstatě pudl!

Doktok Venter přišel na to, co my, pudlaři,  víme už dávno a bez rozebírání genomu, nebo ne? A bez nadsázky – vděčíme mu za výzkum, který pomáhá lidem i našim pudlům.

Člověk je v podstatě pudl!

V nejnovějším vydání časopisu Science zveřejnil světoznámý americký genetik Craig Venter (56), že zmapoval celý genom psa. Zjistil, že genetický materiál samečka pudla je ze čtvrtiny shodný s člověkem.

Není divu, že pes je nejlepší přítel člověka. Světoznámý americký genetik Craig Venter (56), který jako první rozluštil dědičné znaky člověka, přichází nyní s bombastickým objevem. Člověk je vlastně pudl. A své tvrzení dokládá čísly: Podle srovnání DNA se shodovalo na 75 procent předložených příkladů. V nejnovějším vydání časopisu Science zveřejnil Venter s týmem kolegů, že zmapovali celý genom psa. Vybrali si obecně oblíbenou rasu, královského pudla, také z toho důvodu, že tato rasa patří ze všech 400 k těm nejinteligentnějším. Zjistili, že genetický materiál samečka pudla je ze čtvrtiny shodný s člověkem. DNA kód pudla je se 2,4 miliardy genů téměř stejně velký jako genetický kód člověka, který jich má 2,9 miliardy. Zřetelný rozdíl je například v tom, že pes disponuje podstatně větším počtem čichových genů než člověk. Další indicií pro jeho tvrzení je fakt, že pudl má stejně jako člověk 360 dědičných nemocí. Oba druhy se však liší například počtem chromozomů, jichž má pes na rozdíl od 46 lidských sedmdesát osm. Z hlediska evoluce podobnost značí, že se člověk a pes vydělili od společného předka mnohem později než myš. Ta má dvakrát méně společného jak s člověkem, tak s pudlem, než mají oba vzájemně.

Článek zveřejněn: 17.10.2005