Bonitace

Co je to bonitace, proč ji musí mít pudl mít, jak probíhá, co ještě k tomu …

 

Proč bonitace?

Pořídili jste si pejska nebo fenečku s průkazem původu a chcete se podílet na čisté plemenitbě . Co pro to musíte udělat? Přihlásit je k bonitaci.

 

Co to je bonitace a jak probíhá

Každé psí plemeno, které je uznáno FCI (Mezinárodní kynologickou institucí se sídlem v Belgii), má svůj standard , podle kterého se zjistí, zda právě náš pudlík splňuje všechna kritéria stanovená. A proto musí absolvovat bonitaci, kterou provádí bonitační komise v čele s rozhodčím s povolením na plemeno pudl. Všechny zjištěné přednosti, nedostatky a vady se zaznamenají do bonitačních karet a pokud výsledek celé procedury je “chovný”, dostane pudl do rodokmenu o provedené bonitaci osvědčení.

Trochu konkrétněji:
Přihlášku a před komisí: rozhodčí měří pudlovi ko houbovou výšku, délku hrudníku, délku hlavy, čenichu, přední nohy a délku a šířku skla. Z těchto údajů se vypočítají indexy: formát, výška, délka nosného hřbetu, délka a šířka hlavy ( zkuste si vypočítat ). Toto vše vypovídá o souladu jednotlivých částí těla. Dále se pudlovi zkontroluje počet zubů a břicha chrupu, délka ucha, barva a tvar očí, chest, záď, hřbet, obě páry končetin. Ještě je nutné kontrolovat kvalitu srsti, pigmentu, kroku – pohyb a povahu pudla.
Není to žádný hrůza – jenom podrobnější prohlídka. Všechny zjištěné údaje z bonitačních karet slouží jako poradce chovu jako důležitá pomůcka pro výběr vhodných chovných jedinců. K bonitaci může pudl ve věku 15 měsíců – hračka, trpasličí a střední, 18 měsíců – velký. Je tu tolerance 1 měsíc, to znamená, že k bonitaci může pudl ve 14. (17.) měsících, ale chovnost začíná ve věku 15. (18.) měsíců.

 

Kde bonitace probíhájí a jak se přihlásit

Bonitace se provádí na každém klubovém výstavě nebo individuálně na požádání. Přihlaste se elektronicky formou na výstavu ( on-line formulář ) nebo zaslat přihlášku bonitačnímu referentovi, poradci chovu nebo pořadateli (řediteli) klubové výstavy.

 

Potřebuji ještě něco k bonitaci?

Kromě luxemburského patelu a pundlů hlezna ( dysplasie hrudních kloubů) je třeba nechat pudlovi vyšetřit kloubní čéšky ( luxace patell). Tato vyšetření jsou povinná . Seznam schválených veterinářů provádějících tato vyšetření: seznam veterinářů na patelli , seznam veterinářů pro vyšetření DKK . Na klubových výstavách se většinou provádí vyšetření luxace patell jedním z akreditovaných veterinářů.

Nepovinné , ale samozřejmě hodně důležité je vyšetření očí na dědičnou onemocnění retina oka PRA (progresivní retinální atrofie). Vyšetření se provádí ophtalmoskopicky nebo pomocí genetického vyšetření z krevního jedince. Genetické vyšetření je přesné a odhalí nejen nemoc, ale i přenašečství a už ve štěňacím věku. Seznam veterinářů provádějících vyšetření očí. Genetická vyšetření očí – PRCD provádí v České republice několik akreditovaných laboratoří. Např. Vemodia, Genomia, Laboklin, Optigen.

Další informace

Všechny informace a údaje o bonitaci najdete v Bonitačním řádu KCHP , nebo vám předá poradce chovu (kontakty).

 

Recapitulace:

  1. Zjistit si termín výstavy (sekce výstavy na www.kchp.cz )
  2. Vyplnit přihlášku , přiložit kopii PP a kopie všech vyšetření, zaplatit poplatek, můžete zaslat na e-mail: kchp.bonitace@seznam.cz 
  3. Absolvovat vyšetření patela nebo hýždí, případně očí
  4. Vzít se sebou k bonitaci původního rodokmenu a kopie všech vyšetření
  5. Po bonitaci psa nechá přerekistrovat mezi chovnými jedincemi – toto provádí Plemenná kniha ČMKU Praha (feny se přeregistrují při 1. vrhu)

 

Přejeme Vám úspěšnou bonitaci.