Bonitace

Co je to bonitace, proč ji musí pudl mít, jak probíhá, co ještě k tomu…

 

Proč bonitace?

Pořídili jste si pejska nebo fenečku s průkazem původu a chcete, aby se podíleli na čistokrevném chovu.   Co pro to musíte udělat?  Přihlásit je k bonitaci.

 

Co to je bonitace a jak probíhá

Každé psí plemeno, které je uznáno FCI (mezinárodní kynologická intituce se sídlem v Belgii) má svůj standard, podle kterého se pozná, jestli právě ten náš pudl splňuje všechna předepsaná kriteria.  A proto musí pes absolvovat bonitaci, kterou provádí bonitační komise v čele s rozhodčím s aprobací na plemeno pudl. Všechny zjištěné  přednosti, nedostatky a vady se zapíší do bonitační karty a pokud výsledek celé procedury je “chovný”, dostane pudl do rodokmenu  o provedené bonitaci osvědčení.

Trochu konkrétněji:
Přihlásili jste se a jste před komisí: rozhodčí změří pudlovi kohoutkovou výšku, délku trupu, délku hlavy, čenichu,  přední nohy a délku a šířku lebky. Z těchto údajů se vypočítavají indexy: formátu, výšky, délky nosního hřbetu, délky a šířky hlavy (zkuste si vypočítat). Toto vše vypovídá o souladu jednotlivých částí těla. Dále se pudlovi zkontroluje počet zubů  a skus chrupu, délka ucha, barva a tvar očí, hrudník, záď, hřbet, oba páry končetin. Ještě je nutno zkontrolovat kvalitu srsti, pigmentu, kroku – pohybu a povahy pudla.
Není to žádná hrůza – jenom podrobnější prohlídka. Všechny zjištěné údaje z bonitační karty slouží pak poradci chovu jako důležitá pomůcka pro výběr vhodných chovných jedinců. K bonitaci může pudl ve věku 15 měsíců – toy, trpasličí a střední, 18 měsíců – velký. Je zde tolerance 1 měsíce, to znamená, že k bonitaci může pudl ve 14. (17.)  měsících, ale chovnost začíná ve věku 15. (18.) měsíců.

 

Kde bonitace probíhají a jak se přihlásit

Bonitace se provádí na každé klubové výstavě nebo individualně na požádání. Přihlásit se můžete elektronicky formulářem na výstavy (formulář on-line)   nebo zaslat přihlášku bonitačnímu referentovi, poradci chovu nebo pořadateli (řediteli) klubové výstavy.

 

Potřebuji ještě něco k bonitaci?

Kromě přihlášky a zaplacení poplatku ještě je nutné nechat pudlovi vyšetřit kolenní čéšky (luxace patell) a velkým pudlům kyčle (dysplasie kyčelních kloubů). Tato vyšetření jsou povinná. Seznam schválených veteřinářů, provádějící tato vyšetření: seznam veterinářů na patelly, seznam veterinářů na vyšetření DKK. Na klubových výstavách je většinou prováděno vyšetření luxace patell jedním z akreditovaných veterinářů.

Nepovinné, ale samozřejmě hodně důležité je vyšetření očí na  dědičné onemocnění sítnice oka PRA ( progresivní retinální atrofie). Vyšetření se provádí ophtalmoskopicky, nebo genetickým vyšetřením z krve jedince. Genetické vyšetření je přesné a odhalí nejen nemoc, ale rovněž přenašečství a to už ve štěněcím věku.  Potvrzením o provedení vyšetření jste zvýhodněni na poplatku. Seznam veterinářů provádějící vyšetření očí. Genetická vyšetření provádí Optigen laboratoř v USA (http://www.optigen.com/).

Další informace

Všechny informace a údaje o bonitaci najdete v Bonitačním řádu KCHP, nebo vám je předá poradce chovu (kontakty).

 

Rekapitulace:

  1. Zjistit si termín výstavy (sekce výstavy na www.kchp.cz)
  2. Vyplnit přihlášku, přiložit kopii PP a kopie všech vyšetření, zaplatit poplatek
  3. Absolvovat vyšetření patell nebo kyčlí, případně očí
  4. Vzít s sebou k bonitaci originál rodokmenu a kopie všech vyšetření
  5. Po bonitaci psa nechat přeregistrovat mezi chovné jedince – toto provádí Plemenná kniha ČMKU Praha (feny se přeregistrují při 1. vrhu)

 

Přejeme Vám úspěšnou bonitaci.