Chovatelská stanice

Přiznání mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice

   Zakládat chovatelskou stanici s mezinárodně chráněným názvem budete v případě, že se rozhodnete nakrýt svou fenu a odchovávat štěňata, a to vícekrát za její život, nebo si pořídíte více fen a budete se věnovat chovu psů. Záměrně je zmíněno “psů”, protože chovatelskou stanici nezákládáte pouze na jedno plemeno, ale můžete chovat plemen několik. A taky proto pečlivě vybírejte název pro svou CHS, nedá se již změnit ani si na své jméno nezaložíte jinou. Dejte pozor na české názvy, hlavně háčky a čárky, v zahraničí je nepíší a potom se může stát, že jméno vaší chovatelské stanice je dokonale zkomoleno. Takže pozor na “Žluťásky a Huňaté kožíšky”!

O přiznání mezinárodně chráněného názvu  budete žádat přes nejvyšší kynologický orgán v Česku a to je Českomoravská kynologická unie (ČMKU). Na webových stránkách uvádějí toto:

 Ze stránky Formuláře si stáhněte a vytiskněte formulář. Čitelně vyplněný formulář s navrhovanými názvy zašlete na adresu ČMKU (najdete ji v hlavičce těchto stránek). Přijetí elektronického dokumentu dosud není možné.

Přiznání mezinárodně chráněného názvu se vyřizuje nejprve na ČMKU – porovnání s rejstříkem spravovaným ČMKU a potom na FCI. Počítejte s dobou vyřízení minimálně 3 měsíce.

Majitelem mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice může být pouze jedna právně způsobilá osoba s trvalým bydlištěm v ČR, tedy ne manželé nebo dítě do 18 let. Název není vázán na určité plemeno psa, proto jej volte s ohledem na možnou změnu chovaného plemene v budoucnosti. Podrobnosti viz příslušná směrnice ČMKU.

Poplatek činí 1500,- Kč + poštovné (cena vč. DPH 1800,- Kč + 100,- Kč expediční náklady), certifikát je zasílán na dobírku. Osobní převzetí je možné po předchozí telefonické dohodě v úřední dny.

Pokud chovatelskou stanici vlastnit nehodláte, ale jeden vrh uskutečnit chcete, oslovíte majitele CHS (většinou to bývá chovatel vaší feny) a formou písemné dohody sjednáte podmínky spojené s takzvaným zapůjčením feny do jiné chovatelské stanice.