Krytí – pes

Krycí (chovný) pes

Absolvováním bonitace a následným “přeregistrováním” se pes zařadí do seznamu chovných psů. Výsledek bonitace do průkazu původu zapíše bonitační komise klubu a pes je zařazen do chovu,  přeregistraci a zařazení do seznamu chovných jedinců provádí plemenná kniha na žádost  chovatele, nebo majitele a do PP jej taky vyznačí (chovný pes, chovná fena). Plemenná kniha je orgán, který vede registr všech chovných psů a fen v republice, jsou tři, podle toho pod jakou kynoligickou organizaci patří klub (KCHP má č. 1).

Plemenná kniha č. 1
ČMKU
Maškova 3
182 53 Praha 8 – Kobylisy
www.cmku.cz
Plemenná kniha č. 2
Český kynologický svaz
U Pergamenky 3
170 00 Praha 7
www.kynologie.cz
Plemenná kniha č. 3
ČMKJ
Jungmannova 25
115 25 Praha 1
www.cmkj.info

Podmínky chovnosti psa

Dosažením věku 15 měsíců (toy, trpasličí, střední), 18 měsíců (velký) a zařazením do chovu po bonitaci, to je dolní věková hranice, horní není určena, ale obecně se udává, že pes po devátém roce života by svou působnost v chovu měl výrazně omezit, či ukončit. Výjimkou může být vynikající jedinec s vynikajícím potomstvem, ale i tak by se mělo vyšetřit semeno.

Chovný nebo krycí?

Chovný pes je ten, který absolvoval bonitaci a ostatní podmínky a byl zařazen do chovu a může být použit jako krycí.
Krycí pes je chovný pes,  který svými kvalitami (exteriérovými, povahovými) se co nejvíce přibližuje ideálu – standardu.

Samozřejmě jen krása nestačí, pes musí být zdravý. Proto je někdy potřebné slevit z požadavků na nádherný exteriér a preferovat zdravotní hledisko. KCHP provádí chov řízený a chovatelské kolegium a vedení klubu vždy pečlivě zvažují všechna hlediska, při výběru chovného páru, aby byly odchovy pudlů vyvážené, zdravé a co nejvíce se přibližovaly standardu.

Pes při krytí

Zásada je  – jezdit s fenou za psem. Pes ve svém prostředí je odhodlanější a lépe se soustředí na háravou fenu. Při krytí mají významnou úlohu i oba majitelé psa i feny, nervozita akt neurychlí, spíše naopak – pes, fena se zasekne a z krytí nebude nic. Vytvořte jim příjemnou pohodu a přátelskou atmosféru.

Majitel psa by si měl před krytím ověřit, zda má chovatel vystaven platný krycí list a v jakém stádiu háravosti fena je.  Krytí má tři fáze:

  • seznamovací
  • vlastní krytí
  • uvolňovací, odpočinek

Fena by se měla před vlastním krytím vyprázdnit. Pes si ji připravuje lízáním vulvy, čenichu a krku, klade na ni tlapu a čeká jak bude fena reagovat. Pokud je fena připravená, ocas dává na stranu a stojí klidně – pes naskakuje. Majitelé psa dávají pozor, zda se dobře zapíchl a chovatelé fenu přidržují za hlavu a chlácholí ji (hlavně prvničky). Svázaní trvá 10 – 30 minut a po celou dobu pes pumpuje v malých dávkách sperma do děložního hrdla. Po povolení sevření pes odchází a vylizuje se, fenu chovatel přidrží na chvíli zadními nohami nahoře a 30 minut ji nenechá močit a zhruba dvě hodiny ji nechá odpočívat. Pokud se kryje opakovaně, pak nejdříve ob den.

Neúspěšné krytí

Nelze každé neúspěšné krytí svalovat na psa. Sterilita a impotence se u vyšlechtělých plemen může vyskytnout, ale to je vzácná výjimka. Pokud pes opravdu o krytí nemá zájem a fena je správně rozháraná, je nutno toto nahlásit poradci chovu a nechat psu vyšetřit sperma.

Naprostou většinu na neúspěšném krytí mají chovatelé fen, či spíše samotní chovatelé. Přijíždějí za psem v nesprávném termínu (ona sice měla 12 den ve středu, ale já jsem mohl přijet až v neděli), feny jsou citlivé  na každý vzruch, můzou mít nemocné pohlavní orgány,a hlavně nervozita, nebo osočování jeden druhého, proč to krytí dopadlo katastrofálně neprospěje ani chovné feně, ani krycímu psovi. Budou si to pamatovat jako nežádoucí jev a další krytí bude taky problematické.

Inseminace

Provádí veterinář, nasadí psovi na pyj umělou pochvu a majitel psa vzruší (třeba háravou fenou). Pes vypouští semeno do pochvy a to připraveno k implementaci feně. Záznam uvede v krycím listu.
Je zakázáno tento zákrok provádět feně, která ještě nereprodukovala. Ponejvíce metodu využívají chovatelé, kteří si krycího psa vybrali ve vzdálené zemi. Umělá inseminace je při dodržení podmínek rovnocená přirozenému krytí feny.