Březost

Příznaky březosti

Jak poznáte, že je fena březí?  Častými příznaky je ospalost, lenost, “zasněný” pohled, změna povahy a taky žravost. Fena se snaží nashromáždit co nejvíce živin pro své budoucí potomstvo a pro jejich vývoj. Ale pozor, chovatel zvyšuje dávky krmení, feně se bříško zvětšuje jakoby byla březí, a jaké je překvapení při zjištění, že štěňata nebudou a fena je jen tlustá z velkého množství jídla. Nebo fena trpí nechutenstvím, dokonce zvrací i to málo, co sežrala. Jde o projev hormonální přeměny a trvá několik dní. Potom je vše v pořádku a fena začíná žrát. Pokud ne – vyhledejte veterináře.

Březost

feny za normálních okolností trvá 60 – 63 dní, v kynologických publikacích se uvádí 57 – 70 dní. Po 20. dnu lze vyšetřením krve ( poměr bílých a červených krvinek) zjistit, jestli fena bude mít štěňata, nebo zkušený chovatel či veterinář může pohmatem břicha zjistit březost, nebo nechat udělat sono břicha, nebo zajít ke kartářce ( to byl žert). V každém případě je to tak, že pokud je fena nakryta ve správnou dobu, správným psem a krytí proběhlo zdárně, štěňata budou.

Během březosti, v její první polovině nevyžaduje fena nijak zvláštní péči. Nepřikrmujeme, chodíme na procházky jako vždycky, jen dáváme větší pozor na agresivní psy a chráníme ji před různými nehodami. V druhé polovině už zvyšujeme dávku krmení, můžeme změnit složení granulí z “Adult” na “Puppy a březí feny”, uvařit maso s rýží a zeleninou. Procházky volíme kratší v klidnějším prostředí, ale zásadně nevynecháváme. Fenka se nám zakulacuje, rozšiřují se jí boky, zvětšuje bříško i mléčná žláza. V pohybu je fena pomalejší, méně obratná, nenecháme ji skákat, ani nijak extrémně běhat po schodech nebo na cvičišti.

Přípravu k porodu poznáte, fena si hledá místečko, kde by eventuálně porodila. Hrabe na gauči, i ve svém pelíšku, ale pokud s vámi spí v posteli, s největší pravděpodobností bude rodit tam. Připravte si věci k porodu dopředu a ke konci březosti fenu častěji kontrolujte.

Falešná březost

Fena vykazuje všechny příznaky výše popsané, dokonce i “porodí” – tlačí, funí, hrabe – ale za chvíli je konec a už se stará o “štěňata”. Můžou to být hračky, smotané ponožky, dětské boty, nanosí si je do pelechu a “kojí”. Problém je naběhlá mléčná žláza, nahromaděné mléko může zapříčinit zánět. Co dělat? Nechat  fenu jen málo pít, přinutit ji k pohybu, omezit krmení, dělat zábaly z heřmánku, nebo octa, odstranit “štěňata”, podávat léky pro zamezení laktace. A hlídat! jakékoli načervenání či malé zatvrdnutí ihned konzultovat s veterinářem. Falešná březost se může objevit i po hárání, někdy dokonce po každém hárání. Je to problém, a děláme totéž: menší dávky krmení, více pohybu …  .